A Capitoliumi paloták

A Palazzo Senatorio, vagyis a Szenátori palota jelenleg a városháza. Az épület az ókori Tabularium, vagyis levéltár helyére épült. A homlokzathoz vezető kettős lépcsőt Michelangelo tervezte. A lépcső alatti fülkében áll Róma istennő szobra, kezében egy gömbbel, mely Róma világ feletti uralmát jelképezi. Kétoldalt a Nílus és a Tigris (mai nevén Tiberis) folyókat szimbolizáló szobrok. A XVI. századból való harangtorony Martino Longhi il Vecchio munkája. A palota tágas termei közül a legérdekesebbek:
- a Sala delle Bandiere o della Gionta, vagyis a Zászlók vagy a városi tanács terme
- a Sala Consiliere, a Tanácsterem., melyben Julius Caesar szobrát őrzik
- és a Protomoteca Capitolina, ahol a híres emberek mellszobrai láthatók. A gyűjtemény 1950. óta áll itt.

Az újjáépítési munkálatok során a Capitoliumon találtak rá Veiovis, ókori itáliai isten híres temploma romjaira.

A Palazzo dei Conservatori, vagyis az ősi hagyományokat védelmező ókori tisztviselők palotáját Giacolo Della Porta épített újjá, Michelangelo tervei alapján. A termek sorrendje:
- Sale dei Conservatori, vagyis a hagyományőrzők termei. Ezekben elsőnek az Orazi e Curiazi c. freskó után elnevezett terem tárul a látogató elé. A freskó a terem névadói által vívott csatajelenetet ábrázolja. Itt áll VIII. Orbán és X. Ince pápa szobra.
- Sala dei Capitani, azaz a Kapitányok Terme
- Sala dei Trionfi, azaz a Diadalmak Termében áll a híres Tövishúzó, az i.e. I. századból származó egyik legismertebb görög bronzszobor.
- Sala delle Lupa, a Nőstényfarkas Terme a híres Capitoliumi farkas szoborról kapta a nevét. Az i.e. V. században készült bronzszobor máig is Róma szimbóluma. Az ikerpárt, A. Pollaiolo alkotásait, az 1400-as években helyezték a nőstényfarkas emlői alá.
- A további, frízekkel és értékes XVIII. századi kárpitokkal díszített termekben más értékes szobrok sorakoznak.

A Museo dei Conservatori, azaz a palotáról elnevezett múzeumtermeiben értékes feliratokat, görög és etruszk vázákat valamint szarkofágokat őriznek. A szobrok közül a legismertebb az Esquilinusi Vénusz szobra, a gondosan megmunkált ágytámlájú halottas-heverő és a Bírák Termében álló Artemisz-szobor.

A Braccio Nuovo, vagyis az Új Épületszárny 1950-1952-ben lett berendezve a capitoliumi Jupiter-templom ásatásai során feltárt leletekkel. Itt, a IV. teremben látható az i.e. V. századból való Nyilas Apolló szobra, de figyelemre méltók az I. teremben elhelyezett, az i.e. III. századból származó római festmények is.

A Museo Nuovo, az Új Múzeum 1925-ben alapítottak. Itt helyezték el azokat a különböző korokból származó görög és római régészeti leleteket, melyek az 1870. Körüli ásatások során kerültek felszínre.

Pinacoteca Capitolina, azaz a Capitoliumi Képtár anyaga a sacchetti és a Pió gyűjteményből állt össze. A képtárat 1784-ben,  XIV. Benedek pápa alapította. Itt látható pl. Rubens: Rolumus és Remus, Velasquez: Ismeretlen képmás, Caravaggio: Keresztelő Szt. János c. festménye és számos más alkotás a XVI-XVII sz. festőitől. Az itteni Cini-galéria értékes porcelángyűjteménye a XVIII. századból származik.

A Palazzo dei Conservatori udvarán néhány dombormű mellett ott találjuk Constantinus császár ülőszobrának a fejét és más töredékét, melyek a róla elnevezett bazilikából származnak.